Chicago siedlisko Polaków – kilka praktycznych informacji.

Chicago - informacje praktyczne

Chicago jest miastem położonym w stanie Illinois nad jeziorem Michigan. To trzecie co do wielkości i ilości mieszkańców miasto Stanów Zjednoczonych, zaraz po Nowym Jorku i Los Angeles. Stanowi centrum naukowe, kulturalne i biznesowe Środkowego Zachodu USA. Chicago jest największym poza Polską skupiskiem Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia. Szacuje się, że w Chicago mieszka ponad 1,1 miliona Polaków, z czego jedna czarta na co dzień używa języka polskiego.

Chicago stanowi jeden z kluczowych kierunków wyjazdów do pracy polskich obywateli. Wiele osób właśnie w tym mieście upatruje początek swojego „amerykańskiego snu”. Oto kilka istotnych informacji na temat wietrznego miasta.

Przyjeżdżając do Chicago warto jest posiadać gotówkę w portfelu – amerykańskie dolary. Walutą USA jest dolar, który dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się banknoty: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 USD i monety: 1 (penny), 5 (nickel), 10 (dime), 25 (quarter), 50 (half-dollar). Na lotnisku znajduje się jeden kiosk wymiany walut, jednak jego kurs pozostawia wiele do życzenia. Istnieje także możliwość wymiany walut w niektórych chicagowskich bankach. Jednak transakcja wymiany w tych placówkach jest bardzo kosztowna. Karty kredytowe Visa, Master Card, Americna Express, Discover Card, Diners Club są powszechnie akceptowane. Gotówka jednak to podstawa, w Chicago znajdują się też miejsca honorujące jedynie tę formę płatności.

By oszczędzić na przejazdach komunikacją miejską, najlepiej zaopatrzyć się w bilety tygodniowe, miesięczne lub karty iPass. Bilety dostępne są na stacjach kolejowych, w niektórych bankach a nawet sklepach Jewel.

Share Your Thoughts